Водещ на обучението: Весела Банова
Фокусът на курса ще бъде върху работата в "Психомоторно ателие" и използването на пространствата на удоволствието от движението и символичната игра. Особено внимание ще обърнем на психомоторно ателие за деца с ограничена моторика и на използването на играта "наужким" в сесиите по психомоторика.
КУРСЪТ Е ПРЕДНАЗНАЧЕН ЗА: специалисти с различни професии, които практикуват психомоторика с деца с ограничена моторика и проблеми в развитието, както и с много малки деца. Желателно е участниците да са преминали въвеждащия курс по релационна психомоторика и психомоторни практики или да са се запознали с материалите от този курс.
Място и дата на провеждане: на 20 май 2022 г. в Габрово, Център за обществена подкрепа, управляван от SOS Детски селища на ул. „Ивайло“ 13
Такса за участие: 90 лв.
Може да бъде внесена на място или по банков път в случай, че е необходима фактура:
Психоаналитичен институт ТОЛК
IBAN: BG70UNCR70001522046471
BIC: UNCRBGSF
Unicredit Bulbank
Основание за плащане: Такса – участие в Курс по релационна психомоторика - Габрово и Вашето име (20-21.05.22г.)
Максимален брой участници: 16
Записване за участие на: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
*Регистрацията за събитието става след потвърждение от наша страна!
*Местата са ограничени!
ТЕЛЕФОН ЗА КОНТАКТ: 0885362027
ПРОГРАМА
20 май 2022
10.00 -11.30 Упражнение за представяне на участниците и формулиране на въпросите, които ги вълнуват във връзка с темата на обучението. Споделяне в голяма група.
Пространства в залата по психомоторика: подреждане на залата, използване на пространствата, двигателни игри в ранна възраст.
11.30-11.45 Кафе пауза
11.45-13.15 Мястото на символната игра в сесиите по релационна психомоторика. Възрастният: партньор в игрите на детето. Психомоторно ателие за малки: презентация.
13.15-14.15 Обяд
14.15-15.45 Психомоторно ателие за деца с ограничения в моториката и множество увреждания: възможно ли е да провокираме удоволствието от движението?
15.45-16.00 Кафе пауза
16.00-17.30 Наблюдение и оценка на сесиите по релационна психомоторика. Работа с видеоматериали от практиката на колеги, които работят психомоторика с деца с увреждания и от аутистичния спектър.
Подходяща литература:
Еми Пиклер и кол., Да се опознаем взаимно. Грижа за бебета и малки деца – преживявания и размисли по педагогиката на Пиклер, 2019
Окутюрие, Б., Действаме, играем, мислим. Помагало за възпитателна и терапевтична психомоторна практика, Колибри, 2019
Банова В., Психомоторно развитие и психомоторни практики, Словото, 2003
Банова В., Ръководство по релационна психомоторика, 2001
Банова В., Пространство на символичната игра. Възможни интерпретации на някои игри в психомоторно ателие в: Наръчник за експертния и технически персонал, обслужващ децата, настанени в „Център за социална рехабилитация и интеграция“, социални работници, здравни работници от общността НПО и други регионални институции.
Дюран В., Как да работим в ателие с въображаемата връзка? В: Наръчник за експертния и технически персонал, обслужващ децата, настанени в „Център за социална рехабилитация и интеграция“, социални работници, здравни работници от общността НПО и други регионални институции.
Анчева А., Пространството като форма, аромат и звук в: Наръчник за експертния и технически персонал, обслужващ децата, настанени в „Център за социална рехабилитация и интеграция“, социални работници, здравни работници от общността НПО и други регионални институции.